4 min

May 9, 2023

Kryptowaluty 

Kryptowaluty są coraz bardziej popularnymi metodami płatności w branży e-commerce a ich zasięg rośnie wraz z rozwojem internetu. Umożliwiają szybkie, bezpieczne i tanie transakcje, co może przyciągnąć klientów i zwiększyć sprzedaż dla przedsiębiorców.

 Kryptowaluty umożliwiają:

Płatności

mogą być używane do dokonywania płatności za produkty i usługi przez klientów korzystających z e-commerce. Transakcje z użyciem kryptowalut są szybkie i tanie, co może przyciągać klientów zainteresowanych oszczędnością czasu i kosztów.

Łatwy dostęp

w przeciwieństwie do tradycyjnych metod płatności, takich jak karty kredytowe lub przelewy bankowe, płatności przy pomocy kryptowalut umożliwiają łatwy dostęp do środków na całym świecie, w dowolnym momencie. Wszystko, co jest potrzebne, to urządzenie z dostępem do internetu i portfel kryptowalutowy.

Bezpieczeństwo

kryptowaluty są zdecentralizowane, co oznacza, że ​​nie ma centralnej instytucji, która  nimi zarządza. To sprawia, że ​​są bardziej bezpieczne niż tradycyjne metody płatności, ponieważ są mniej podatne na śledzenie i przechwytywanie danych

Akceptacja międzynarodowa

kryptowaluty są akceptowane międzynarodowo, co oznacza, że ​​można je stosować w transakcjach poza granicami kraju. Ułatwia to handel międzynarodowy i może zwiększać sprzedaż dla przedsiębiorców ecommerce.

Brak opłat walutowych

nie wymagają przewalutowania, co jest często kosztowne i czasochłonne. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą oszczędzić na kosztach i uniknąć nieporozumień związanych z różnicami kursów walutowych oraz opłat na rzecz banków.

Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to sposób na przeniesienie  gotówki w formę elektroniczną do świata cyfrowego. Dzięki niej możesz dokonywać płatności za różnego rodzaju produkty oraz usługi, przesyłać pieniądze rodzinie czy przyjaciołom, bez pośredników. Za pomocą bezpłatnej aplikacji możesz być swoim własnym bankiem i zarządzać swoimi środkami w dowolny sposób. W przeciwieństwie do tradycyjnych bramek płatniczych online, kryptowaluta nie wymaga rejestracji czy płacenia prowizji lub opłat dla operatorów kart kredytowych. To swego rodzaju rewolucja w dziedzinie finansów!

Kto był twórcą bitcoina?

Bitcoin został stworzony przez osobę lub grupę ludzi działających pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Jednakże, tożsamość Satoshi Nakamoto pozostaje tajemnicą i nadal nie jest znana. W 2008 roku Satoshi opublikował 9-stronicowy dokument, szczegółowo opisujący działanie systemu Bitcoin. Kilka miesięcy później, w roku 2009, pojawiła się wersja samego oprogramowania.

Technologia blockchain

Technologia blockchain jest to zdecentralizowana, cyfrowa, publiczna lub prywatna księga, umożliwiająca rejestrowanie transakcji w sposób bezpieczny i niemożliwy do zmiany. Każdy blok wprowadzany do łańcucha bloków zawiera informacje o transakcjach, a także informacje o poprzednim bloku, tworząc tym samym „łańcuch” powiązanych ze sobą bloków.

Blockchain umożliwia bezpieczną i szybką wymianę informacji oraz wartości pomiędzy różnymi podmiotami, bez pośredników i w oparciu o zdecentralizowane mechanizmy.

Technologia blockchain pozwala na bezpieczne przetwarzanie transakcji, a wprowadzenie jej do systemu płatniczego może zwiększyć bezpieczeństwo transakcji oraz zwiększyć zaufanie klientów do sklepu internetowego.

Blockchain w Polsce

Polska jest jednym z krajów prowadzących innowacje i rozwój w dziedzinie blockchaina. W 2019 roku rząd polski zainicjował program "Blockchain in Poland", który ma na celu zachęcenie firm do korzystania z tej technologii, promocję rozwiązania oraz przyciągnięcie inwestorów z branży blockchain. Ponadto, na terenie Polski działa kilka firm z branży blockchain, w tym Ambrosus czy BitBay. Polska również jest członkiem European Blockchain Partnership, co gwarantuje, że działa w oparciu o ogólne standardy i zasady związane z blockchainem.

Główne zalety i wady wykorzystania blockchain w e-commerce.

Bez wątpienia blockchain może wiele zaoferować w dziedzinie handlu elektronicznego. Dzięki temu e-commerce staje na zupełnie nowym poziomie obsługi klientów. Technologia ta ma wiele zalet, w tym w kontekście jej wykorzystania w handlu elektronicznym najważniejsze to:

  • Zwiększenie bezpieczeństwa przetwarzania i przechowywania wrażliwych danych, w tym danych osobowych

  • Zmniejszenie ryzyka nieuczciwych transakcji

  • Możliwość kontroli procesu transakcji przez sprzedającego i kupującego bez możliwości jego zmiany przez osoby trzecie

  • Zmniejszenie kosztów sprzedaży -  nie ma potrzeby posiadania oddzielnych systemów do zarządzania stanami magazynowymi, dostawami i sprzedażą przez sprzedawców internetowych

  • Brak prowizji za płatności kryptowalutami dla banków i organizacji płatniczych

  • Możliwość anonimowości, czyli możliwość anonimowego lub prawie anonimowego zakupu przez klienta 

  • Szybsze wykonanie transakcji

  • Możliwość zautomatyzowania procesów biznesowych

  • Brak ograniczeń w dokonywaniu płatności, w tym transgranicznych

  • Możliwość tworzenia spersonalizowanych ofert towarów i usług dzięki informacjom zgromadzonym w blockchainie. 

 

Technologia blockchain nie ma tylko wiele zalet, ale ma także pewne wady. Przede wszystkim w obecnej postaci blockchain jest skomplikowaną technologią, co oznacza, że brakuje specjalistów, którzy mogliby pracować z jej wykorzystaniem. Aplikacje oparte na tej technologii wciąż są dość drogie we wdrożeniu i utrzymaniu.

Świat kryptowalut i blockchain napotyka także społeczny opór przez sprzeczne opinie, które docierają do opinii publicznej. Z jednej strony mówi się m.in o ryzyku utraty środków finansowych jeśli użytkownik utraci swój prywatny klucz, śledzeniu i przechowywaniu danych, autentyczności. 

Należy jednak pamiętać, że portfele kryptowalutowe są zbyt złożone, by każdy mógł je zrozumieć. Przewaga zalet, jakie oferuje blockchain, sprawia, że ta technologia będzie nadal rozwijana i wykorzystywana w różnych branżach na naszym rynku, a nie tylko w e-commerce.