6 min

15 sierpnia 2023

Visual Search - rewolucja w e-commerce

E-commerce stał się integralną częścią życia współczesnego społeczeństwa, a internetowe zakupy stają się coraz popularniejsze. Jednak mimo że wiele platform e-commerce oferuje zaawansowane opcje wyszukiwania tekstowego, tradycyjne metody mogą nadal stanowić wyzwanie dla niektórych klientów. Tutaj właśnie wchodzi na scenę "Visual Search" (wyszukiwanie wizualne) -innowacyjna, obiecująca technologia, która ma potencjał odmienić sposób, w jaki ludzie przeglądają i kupują produkty online.

Czym jest Visual Search?

Visual Search jest zaawansowanym narzędziem opartym na sztucznej inteligencji ( AI) i głębokim uczeniu, które umożliwia klientom przeszukiwanie internetowych sklepów za pomocą obrazów, a nie tradycyjnych słów kluczowych. Wyszukiwanie wizualne pozwala użytkownikom na przesłanie zdjęcia produktu lub jego fragmentu, a następnie automatycznie znajduje podobne lub identyczne produkty dostępne w sklepie.

Jak działa Visual Search?

Wyszukiwanie wizualne -  wykorzystuje zaawansowane algorytmy i technologie oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, aby umożliwić komputerom "rozumienie" i analizowanie treści wizualnych.

Główne kroki i zasady, według których działa mechanizm Visual Search:

Ekstrakcja i analiza cech wizualnych:

Na początku obraz jest podzielony na wiele obszarów, a każdy z nich jest analizowany w celu wydobycia cech wizualnych, takich jak kolory, kształty, tekstury, kontury, wzory i inne charakterystyczne elementy. Te cechy tworzą unikalny "odcisk palca" lub "wektor" dla każdego wzorca.

Tworzenie bazy danych:

Wydobyte wektory cech są zapisywane w bazie danych, co pozwala porównywać nowe obrazy z istniejącymi, aby określić stopień podobieństwa.

Uczenie maszynowe:

Mechanizm Visual Search wykorzystuje techniki uczenia maszynowego, takie jak sieci neuronowe, głębokie uczenie i inne algorytmy, aby nauczyć się na dużej ilości danych, co pozwala na poprawę dokładności i efektywności wyszukiwania.

Porównywanie i ranking:

Kiedy użytkownik przesyła obraz do systemu Visual Search, jego wektor cech jest porównywany z wektorami innych obrazów w bazie danych. Wykorzystując różne metryki i algorytmy podobieństwa, system określa, jak bardzo odpowiadające wektory są do siebie podobne i rankuje wyniki wyszukiwania.

Prezentacja wyników:

Na podstawie rankingów system prezentuje użytkownikowi wyniki wyszukiwania, obejmujące podobne lub identyczne obrazy, informacje o rozpoznanych obiektach, produktach lub miejscach oraz inne powiązane zapytania.

Feedback i ulepszanie:

Mechanizm Visual Search może również uczyć się na podstawie opinii użytkowników, co pozwala na poprawę wyników i staje się bardziej precyzyjny i funkcjonalny w miarę upływu czasu.

Google Lens

Jedną z takich technologii jest Google Lens. To technologia opracowana przez firmę Google, która wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz widzenie komputerowe do rozpoznawania obiektów i informacji na obrazach, zarówno w czasie rzeczywistym, jak i na zdjęciach zapisanych w pamięci urządzenia. Google Lens został zaprezentowany w 2017 roku i jest dostępny jako część aplikacji Google Photos na urządzeniach mobilnych, a także jest zintegrowany z Google Assistant i wyszukiwarką Google.

Główne funkcje Google Lens obejmują:

Rozpoznawanie obiektów

Google Lens potrafi identyfikować różne obiekty, takie jak zwierzęta, rośliny, miejsca, logotypy, produkty i wiele innych, wystarczy skierować aparat urządzenia na dany obiekt.

Rozpoznawanie tekstu

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji Google Lens jest możliwość skanowania tekstu na zdjęciach i tłumaczenia go na inny język lub kopiowania do dalszego wykorzystania.

Rozpoznawanie kodów QR i kodów kreskowych

Lens może odczytywać kody QR i kody kreskowe, dostarczając informacji o produktach, ofertach kuponowych, danych kontaktowych, kierować na media społecznościowe itp.

Rozpoznawanie stylów i produktów

Jeśli podoba Ci się jakiś modny element odzieży lub mebel, ale nie wiesz, jak go znaleźć, Google Lens może pomóc zidentyfikować styl, markę lub podobny produkt i wyświetlić rekomendacje produktów.

Wyszukiwanie informacji o obiektach i miejscach

Możesz dowiedzieć się więcej o zabytkach, budynkach, pomnikach i innych interesujących miejscach, wystarczy skierować aparat na wybrane miejsce.

Rozpoznawanie dzieł sztuki

Jeśli stoisz przed obrazem lub innym dziełem sztuki i chciałbyś uzyskać informacje na jego temat, Google Lens może pomóc zidentyfikować autora i tytuł dzieła.

Zalety Visual Search w e-commerce

Szybkość i wygoda

Wyszukiwanie wizualne zapewnia użytkownikom szybki i prosty sposób znalezienia interesujących ich produktów. Zamiast spędzać czas na wprowadzaniu zapytań tekstowych, klient może po prostu przesłać zdjęcie produktu, który znalazł gdzieś na stronie internetowej lub w rzeczywistości, co znacznie przyśpiesza proces poszukiwania. To szczególnie korzystne dla klientów, którzy nie są pewni, jak dokładnie opisać dany produkt, lub dla tych, którzy chcą znaleźć dokładne wzorce czy style, ale mają trudności ze słownym opisem.

Poprawa doświadczenia klienta

Tradycyjne metody wyszukiwania oparte na słowach kluczowych mogą być frustrujące i ograniczające dla klientów. Niewłaściwe słowa kluczowe lub niewystarczająco dokładny opis produktu może prowadzić do braku odpowiednich wyników lub nieodpowiednich propozycji. Visual Search eliminuje te bariery, ponieważ pozwala klientom znaleźć produkty na podstawie tego, co zobaczyli lub co im się podoba. To spersonalizowane podejście do zakupów może znacznie zwiększyć zadowolenie klientów.

Większa konwersja

Możliwość korzystania z Visual Search może znacząco wpłynąć na Współczynnik konwersji w sklepach internetowych. Klienci, którzy mogą szybko i łatwo znaleźć to, czego szukają, są bardziej skłonni do zakupu. Dzięki bardziej intuicyjnemu i interaktywnemu procesowi wyszukiwania klienci mogą łatwiej znaleźć odpowiednie produkty, co prowadzi do większej liczby transakcji.

Konkurencyjność

Dzisiejszy rynek e-commerce jest niezwykle konkurencyjny, a zapewnienie wyjątkowego doświadczenia klienta może być kluczowym atutem. Sklepy, które wdrażają nowoczesne technologie, takie jak wyszukiwanie wizualne, mogą wyróżnić się na tle konkurencji, zyskać znaczącą przewagę i przyciągnąć więcej klientów tym samym zwiększając przychód. Są to inwestycje, które mogą przyciągnąć nowych użytkowników oraz zwiększyć lojalność i zaufanie obecnych klientów.

Odkrywanie nowych produktów

Wyszukiwanie wizualne umożliwia klientom odkrywanie nowych produktów na podstawie obrazów, które mogą ich zainteresować. Jeśli klientowi spodoba się dana cecha produktu, może on wyszukiwać w internecie podobne opcje, które wcześniej mogły mu umknąć. To pozwala na większe odkrywanie asortymentu sklepu i może prowadzić do większych spontanicznych zakupów.

Podsumowanie

Rozwój sztucznej inteligencji i technologii przetwarzania obrazów otwiera nowe perspektywy dla Visual Search. Im bardziej zaawansowane stają się te technologie, tym bardziej dokładne i skuteczne stają się mechanizmy wyszukiwania. Wprowadzenie takiej funkcji do aplikacji mobilnych pozwala użytkownikom na natychmiastowe skanowanie produktów, które widzą w świecie rzeczywistym i znalezienie ich w sklepie internetowym. Dzięki temu możliwe jest stworzenie bardziej spersonalizowanego doświadczenia zakupowego. Możliwości Visual Search są również szeroko wykorzystywane w obszarze mody, projektowania wnętrz i innych branżach, które czerpią korzyści z identyfikowania i przeszukiwania wzorców i kształtów.

 

Podsumowując, rozwijająca się technologia Visual Search ma potencjał rewolucjonizowania handlu elektronicznego i sposobu, w jaki konsumenci interakcjonują z produktami online. Ułatwiając proces poszukiwania i identyfikacji produktów, może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży, zadowolenia klientów i dostosowania oferty do indywidualnych potrzeb odbiorców.

Chcesz wykonać podobny projekt?

Zapytaj o wycenę