7 min

April 24, 2023

Zaawansowane funkcje GSheet o których nie miałeś pojęcia.

Poniżej znajdziesz szereg wskazówek , jak wykorzystać zaawansowane funkcje GSheet, żeby uczynić swoją pracę bardziej wydajną i uzyskać więcej informacji opartych na danych.

Wysyłanie e-mail podczas komentowania

Google Sheets jest świetny do współpracy z innymi - wszystko jest aktualizowane w czasie rzeczywistym. Jednak jeśli musisz dać komuś znać, że jest coś, co powinien sprawdzić - możesz wysłać wiadomość e-mail, aby dać znać, gdy dodajesz komentarz do Google Sheets. Wystarczy dodać znak plusa (+), a następnie wpisać adres e-mail (lub nazwę), a następnie, gdy dodasz swój komentarz, wskazany odbiorca otrzyma wiadomość e-mail z Twoją informacją automatycznie.

Heatmapy - formatowanie warunkowe

Heatmapy to świetny sposób na zwrócenie uwagi na ważne dane w Twoim arkuszu. Możesz podkreślić konkretne wartości, wartości odstające lub błędy za pomocą formatowania warunkowego. Zastosowanie skali kolorów pozwala na szybkie wyróżnienie niższych i wyższych wartości w danych. Jest to szczególnie przydatne, gdy pobieramy dane z Google Analytics, dzięki czemu można szybko zidentyfikować miejsca, na których należy skupić swoją analizę.

Zastosuj filtry

Możesz użyć filtrów, aby wyświetlić tylko interesujące Cię wiersze w arkuszu. Może to być naprawdę przydatne, gdy pracujesz z większym zestawem danych. Wystarczy, że wybierzesz ikonę filtra (lub wybierzesz "Filtr" w zakładce "Dane"), a następnie będziesz mógł kliknąć ikonę filtra w pierwszym wierszu kolumny swojego arkusza i wybrać wartość(i), które chcesz uwzględnić.

Jeśli używasz filtrów regularnie, możesz je zapisać, aby użyć ich ponownie w przyszłości. Wybierz "Utwórz nowy widok filtra" klikając ikonę filtra (lub w zakładce "Dane", a następnie "Widoki filtrów").

Wyczyść wartości za pomocą CLEAN i TRIM

Jeśli w komórkach znajdziesz niepożądane znaki, możesz użyć funkcji CLEAN do usunięcia wszelkich niedrukowalnych znaków oraz funkcji TRIM do usunięcia białych znaków z początku i końca komórek.

Ochrona danych w komórkach

Jeśli nad arkuszem pracuje wiele osób, możesz chcieć zablokować niektóre dane, aby zapobiec błędom. Możesz zablokować arkusze, a nawet poszczególne komórki, aby dane nie zostały przypadkowo zmienione. Jeśli nie chcesz całkowicie zablokować komórek, masz również możliwość wyświetlenia ostrzeżenia przed ich edycją.

Sprawdzanie poprawności danych w komórkach

Możesz upewnić się, że pewne komórki zawierają tylko wybrane dane, stosując walidację danych w swoim arkuszu. Na przykład możesz ustawić walidację tak, aby określone komórki zawierały tylko liczby lub nawet wartość z predefiniowanej listy.

Ustawienie predefiniowanej listy wartości spowoduje również udostępnienie w arkuszu selektora rozwijanego.

Integracja z Google Forms

Po zebraniu odpowiedzi za pomocą Google Forms możesz użyć Google Sheets do analizy i wizualizacji danych. 

Aby wysłać dane do Arkuszy Google, wybierz "Odpowiedzi" wewnątrz formularza, a następnie kliknij ikonę Arkuszy Google, aby wysłać istniejące (i przyszłe) odpowiedzi do arkusza.

Wstawianie wykresu z Arkuszy Google do dokumentu Google

Po utworzeniu wykresu wewnątrz Google Sheets możesz go wstawić do dokumentu Google. Wewnątrz dokumentu wybierz "Wstaw", następnie "Wykres", a potem "Z arkuszy".

Może to zaoszczędzić wiele czasu, ponieważ możesz zaktualizować wykres w dokumencie, aby odzwierciedlić wszelkie zmiany, które wprowadziłeś w Arkuszach Google. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć 'Update' w dokumencie i gotowe!

Import danych ze strony internetowej lub kanału RSS

Możesz użyć różnych funkcji, aby zaimportować dane do swojego arkusza z witryn internetowych i kanałów RSS, w tym:

ImportHTML do importowania tabel i list HTML

ImportFeed do importowania wpisów RSS

ImportData do importowania internetowego pliku CSV

ImportXML do importowania niestandardowej sekcji strony internetowej, którą można zidentyfikować za pomocą Xpath

Zmiana wielkości liter w komórkach

Możesz zmienić wielkość pierwszej litery w każdym słowie za pomocą funkcji PROPER. Jest to przydatne, jeśli musisz oczyścić wartości, aby były spójne.

Alternatywnie możesz użyć funkcji LOWER, aby wszystkie litery były małe.

Tłumaczenie tekstu

Jeżeli arkusz zawiera komórki, w których używany jest inny język, to można użyć funkcji GOOGLETRANSLATE, aby automatycznie przetłumaczyć wartości na inny język. 

Dzielenie nazw i innych danych

Jeśli kiedykolwiek stwierdzisz, że potrzebujesz podzielić dane zawarte w jednej komórce na wiele komórek, to możesz skorzystać z opcji "Podziel tekst na kolumny" (którą znajdziesz w zakładce "Dane"). Może to być przydatne, jeśli musisz uporządkować dane, na przykład jeśli musisz podzielić imiona i nazwiska na osobne kolumny w swoim arkuszu.

Sprawdzanie poprawności adresów e-mail

Jeśli masz listę e-maili i chcesz się upewnić, że mają poprawną struktur adresów e-mail, to możesz je sprawdzić za pomocą Google Sheets. Nie sprawdzi to, czy Twoje e-maile zostaną dostarczone, ale pomoże zidentyfikować adresy e-mail, które będą się odbijać (np. te, w których brakuje '@' lub '.com')

Szybkie podsumowanie danych

Jeśli szukasz szybkiego sposobu na podsumowanie danych, to SUMIFS i COUNTIFS mogą być dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają na zdefiniowanie wielu kryteriów. Na przykład, możesz zsumować wszystkie liczby powyżej określonej wartości lub policzyć liczbę wierszy, które zawierają określony ciąg lub wartość.

Import danych z innych arkuszy


Zamiast utrzymywać dane w wielu arkuszach, możesz po prostu importować je z jednego arkusza do drugiego. Oznacza to również, że musisz aktualizować dane tylko w jednym miejscu (a nie w wielu arkuszach), co może być dużą oszczędnością czasu.

Wizualizacja danych za pomocą linii iskrzącej

Możesz w prosty sposób dodać linie iskrowe do swoich arkuszy, aby szybko zobaczyć trendy w swoich danych. Może to być szczególnie przydatne, jeśli porównujesz dane (np. metryki z Google Analytics) lub jeśli chcesz przekształcić swój arkusz w tablicę rozdzielczą.

Tworzenie kodów QR

Kody kreskowe to przydatny sposób na śledzenie rzeczy, takich jak sprawdzanie ludzi na sesji informacyjnej, konferencji lub wydarzeniu. W Arkuszach Google można szybko tworzyć kody QR.

Ten przykład wciągnie dane z komórki A1, aby utworzyć kod QR:

=IMAGE("https://chart.googleapis.com/chart?chs=200x200&cht=qr&chl="&A1&"")

Szybka wizualizacja danych

Jeśli szukasz nowych pomysłów na wizualizację danych, możesz użyć funkcji Explore, aby zobaczyć sugerowane sposoby prezentacji danych.

Rozszerzanie Arkuszy Google za pomocą dodatków

Istnieje wiele dodatków, których możesz używać w Arkuszach Google. Mogą one ułatwić szybkie wykonywanie zadań - np. dodatek Google Analytics do wciągania danych do arkuszy i Supermetrics do wciągania danych z platform takich jak Facebook, Twitter i LinkedIn.

Szybkie uczenie się formuł

Google Sheets ułatwia naukę formuł podczas pracy. Gdy zaczniesz wpisywać formułę, zobaczysz poręczny odnośnik zawierający ważne szczegóły dotyczące formuły, którą dodajesz do arkusza. Po prostu zacznij wpisywać formułę, na przykład zacznij wpisywać =DATEDIF

Skróty klawiaturowe

Możesz przyspieszyć pracę, używając skrótów klawiaturowych w Google Sheets. Od usuwania formatowania wewnątrz komórek, przez dodawanie komentarzy, po ukrywanie wierszy, wbudowane skróty klawiaturowe mogą pomóc Ci zaoszczędzić czas. Aby uzyskać dostęp do skrótów klawiaturowych (a nawet utworzyć własne), naciśnij klawisze Command i / (dalszy ukośnik) w systemie Mac lub Control i / (dalszy ukośnik) w systemie Windows.

Na podstawie: https://www.lovesdata.com/blog/google-sheets-tips