6 min

19 grudnia 2023

Porównanie Headless CMS i No-Code Website Builders

W stale rozwijającej się dziedzinie tworzenia stron internetowych wybór odpowiednich narzędzi może być trudnym zadaniem. Dzisiaj zagłębimy się w zawiłości Headless Content Management Systems (HeadlessCMS) i No-Code Website Builders, aby odkryć różnice, które je wyróżniają.

Headless CMS: Uwolnienie elastyczności


Podejście headless stało się przełomem, oferując niezrównaną elastyczność zarówno programistom, jak i twórcom treści. W przeciwieństwie do tradycyjnych architektur CMS, headless CMS oddziela proces tworzenia i zarządzania treścią od warstwy prezentacji, otwierając sferę możliwości innowacji i dostosowywania.

Niezależność struktury treści

Jedną z głównych zalet headless CMS jest uwolnienie od predefiniowanych struktur treści. Twórcy treści mogą projektować i strukturyzować treści niezależnie od warstwy wyświetlania, co pozwala na bardziej dynamiczne i elastyczne procesy tworzenia treści. Ta elastyczność jest szczególnie korzystna w scenariuszach, w których treści muszą być zmieniane na różnych platformach i urządzeniach.

Dostarczanie treści za pomocą API

Headless CMS działa na zasadzie dostarczania treści za pośrednictwem interfejsów API (Application Programming Interfaces). Oznacza to, że treści mogą być płynnie dystrybuowane w wielu kanałach, od stron internetowych i aplikacji mobilnych po urządzenia IoT. Podejście oparte na API umożliwia ujednoliconą strategię treści, zapewniając spójne i angażujące doświadczenie użytkownika na różnych platformach.

Skalowalność i zabezpieczenie na przyszłość

Headless CMS jest z natury skalowalny, dzięki czemu dobrze nadaje się do projektów o zmieniających się wymaganiach. Ponieważ krajobraz cyfrowy wciąż się zmienia, architektura headless zapewnia przyszłościową podstawę, zapewniając, że treści mogą być skutecznie dostosowywane i dostarczane w miarę pojawiania się nowych technologii i kanałów.

Zoptymalizowana wydajność

Dzięki rozdzieleniu treści i warstwy prezentacji headless CMS daje zoptymalizowaną wydajnością. Eliminując potrzebę ładowania niepotrzebnego kodu związanego z warstwą prezentacji, strony internetowe i aplikacje mogą osiągać krótsze czasy ładowania i lepszą ogólną wydajność.

Storyblok


Storyblok jest godnym uwagi przykładem headless CMS. Storyblok to oparta na chmurze platforma zaprojektowana w celu zapewnienia elastycznego i skalowalnego rozwiązania do zarządzania treścią dla stron internetowych i aplikacji. Opiera się ona na podejściu oddzielenie backendu od warstwy frontendowej, umożliwiając użytkownikom tworzenie treści i zarządzanie nimi niezależnie od warstwy prezentacji. 

Oto kilka kluczowych funkcji i aspektów Storyblok:

 • Bloki treści
  Storyblok strukturyzuje zawartość przy użyciu podejścia opartego na blokach. Twórcy treści mogą definiować i organizować zawartość w modułowych blokach, co ułatwia tworzenie dynamicznych i konfigurowalnych układów.

 • Edytor wizualny
  Storyblok oferuje edytor wizualny, który pozwala użytkownikom zobaczyć, jak ich treści będą wyglądać w czasie rzeczywistym. Funkcja ta usprawnia proces tworzenia treści, zapewniając podgląd na żywo tego, jak treść będzie prezentowana na stronie internetowej lub w aplikacji.

 • Wielokanałowe dostarczanie treści
  Dzięki Storyblok treści mogą być płynnie dostarczane w różnych kanałach, w tym na stronach internetowych, w aplikacjach mobilnych i na innych platformach cyfrowych. Podejście oparte na API zapewnia spójność i wydajność w dostarczaniu treści.

 • Lokalizacja i internacjonalizacja

 • Przyjazne dla deweloperów interfejsy API
  Programiści mogą wykorzystać interfejsy API Storyblok do integracji treści ze swoimi aplikacjami. Platforma zapewnia interfejsy API RESTful i zestawy SDK dla różnych języków programowania, oferując elastyczność w rozwoju.

 • Wersjonowanie i współpraca
  Storyblok zawiera funkcje wersjonowania, umożliwiając użytkownikom śledzenie zmian i przywracanie poprzednich wersji w razie potrzeby. Ułatwia również współpracę między członkami zespołu, zapewniając narzędzia do zarządzania przepływem pracy.

Strapi

Strapi to headless CMS o otwartym kodzie źródłowym, który umożliwia programistom szybkie tworzenie potężnych, konfigurowalnych interfejsów API. Został zaprojektowany tak, aby był przyjazny dla programistów, umożliwiając użytkownikom łatwe definiowanie struktur treści i interfejsów API.

Sanity

Sanity to w pełni konfigurowalny, headless CMS, który oferuje wspólną edycję w czasie rzeczywistym. Zapewnia ustrukturyzowany model treści i interfejsy API, dzięki czemu nadaje się do projektów od prostych stron internetowych po złożone aplikacje.

Contentful

Contentful to popularny headless CMS, który zapewnia opartą na chmurze platformę do tworzenia, zarządzania i dostarczania treści cyfrowych. Oferuje elastyczny model treści i potężne interfejsy API, dzięki czemu nadaje się do szerokiej gamy aplikacji.

Directus

Directus to headless CMS o otwartym kodzie źródłowym, który umożliwia użytkownikom tworzenie niestandardowych baz danych i interfejsów API. Zapewnia dynamiczną architekturę danych, dzięki czemu jest wszechstronny dla różnych struktur treści.

No-Code Website Builders


Narzędzia do tworzenia stron internetowych bez użycia kodu oferują zróżnicowany zakres funkcji, zaspokajając różne potrzeby i poziomy umiejętności. Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, który chce zaistnieć w Internecie, czy dążysz do płynnego przepływu pracy, narzędzia te zapewniają elastyczność i prostotę, aby wcielić w życie swoje pomysły na tworzenie stron internetowych. Poznaj ich możliwości i zacznij budować swoją witrynę bez wysiłku już dziś.

Lista narzędzi do tworzenia stron internetowych bez użycia kodu: Wix, Webflow, Squarespace, WordPress, Shopify, Weebly, Bubble, Adalo, Carrd, Glide, OutSystems

Szybki development

No-Code Website Builders zasługują na swoją nazwę, umożliwiając użytkownikom tworzenie stron internetowych bez pisania ani jednej linii kodu. Przyspiesza to proces rozwoju, czyniąc go dostępnym dla osób z niewielkim lub żadnym doświadczeniem programistycznym.

Dostępność dla użytkowników nietechnicznych

No-Code Builders demokratyzują tworzenie stron internetowych, umożliwiając przedsiębiorcom, marketerom i właścicielom małych firm przejęcie kontroli nad swoją obecnością w Internecie bez polegania na programistach. Ta dostępność może prowadzić do oszczędności kosztów i większej elastyczności.

Intuicyjny interfejs

Przyjazne dla użytkownika interfejsy No-Code Builders upraszczają proces tworzenia stron internetowych. Funkcje "przeciągnij i upuść", gotowe moduły i intuicyjne elementy projektu ułatwiają każdemu tworzenie atrakcyjnych wizualnie stron internetowych bez wysiłku.

W dziedzinie tworzenia stron internetowych wybór między Headless CMS a No-Code Website Builders zależy od konkretnych wymagań projektu i doświadczenia zespołu. Podczas gdy Headless CMS oferuje niezrównaną elastyczność dla programistów i twórców treści, No-Code Builders umożliwiają szerszemu gronu odbiorców tworzenie funkcjonalnych i atrakcyjnych wizualnie stron internetowych bez znajomości kodowania. Znajdź równowagę między poziomem kontroli, jakiego potrzebujesz nad swoją witryną, a dostępnością dla użytkowników nietechnicznych. Równowaga ta zapewnia, że wybrane rozwiązanie jest zgodne zarówno z bieżącymi potrzebami, jak i długoterminową wizją. Jeśli masz wykwalifikowanych programistów poszukujących elastyczności, Headless CMS może być najlepszym rozwiązaniem. W przypadku projektów, w których doświadczenie w kodowaniu jest ograniczone, bardziej praktyczny może być No-Code Builder.