6 min

30 listopada 2023

BLIK - rewolucja w płatnościach

W dobie błyskawicznych rozwiązań i szybkiego rozwoju handlu internetowego, kwestie bezpieczeństwa, szybkości i wygody płatności mobilnych stają się nadrzędne. W tym kontekście system Blik jawi się jako obiecujące narzędzie, które na nowo definiuje standardy płatności online w sklepach internetowych. BLIK to nie tylko metoda płatności, to nowy sposób patrzenia na to, jak konsumenci wchodzą w interakcję ze światem zakupów online. Zapewnia użytkownikom nie tylko wygodę, ale także bezpieczeństwo, które jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Zanurzmy się w świat Blik i zbadajmy, w jaki sposób ta innowacyjna technologia zmienia obraz zakupów w internecie, zapewniając nowy poziom satysfakcji konsumentom i korzyści dla sprzedawców internetowych.

Przegląd systemu BLIK

Blik zaprojektowany, aby sprostać wymaganiom współczesnych konsumentów, jest potężnym narzędziem zapewniającym natychmiastowe i bezpieczne transakcje podczas zakupów online

Płatność w sklepie

 1. Poinformuj sprzedawcę, że zamierzasz zapłacić za pomocą BLIK-a.

 2. Otwórz aplikację mobilną i wygeneruj kod BLIK.

 3. Wprowadź ten kod na terminalu płatniczym sklepu.

 4. Potwierdź płatność na swoim smartfonie, zgodnie z instrukcjami w aplikacji.

Płatność w Internecie

 1. Wybierz opcję "Płatność BLIK" podczas procesu zakupowego na stronie internetowej.

 2. Otwórz aplikację mobilną i wygeneruj unikalny kod BLIK.

 3. Wprowadź ten kod na odpowiedniej stronie internetowej.

 4. Potwierdź płatność na swoim smartfonie, zgodnie z instrukcjami w aplikacji.

Wypłata z bankomatu za pomocą BLIK

 1. Sprawdź, czy bankomat obsługuje wypłaty przy użyciu systemu BLIK.

 2. Wybierz opcję wypłaty BLIK na ekranie bankomatu.

 3. Wybierz żądaną kwotę wypłaty.

 4. Otwórz aplikację mobilną i wygeneruj kod BLIK.

 5. Wprowadź ten kod w bankomacie.

 6. Potwierdź transakcję na swoim smartfonie, zgodnie z instrukcjami w aplikacji.

Wszechstronność

Jedną z mocnych stron systemu Blik jest jego wszechstronność. System jest wspierany przez wiele banków, dzięki czemu jest dostępny dla szerokiego grona użytkowników. Jest to ważne dla sprzedawców internetowych, ponieważ mogą oni zapewnić wygodę płatności maksymalnej liczbie swoich klientów.

Szybkość i wydajność

Brak opóźnień w przetwarzaniu transakcji pozwala klientom szybko sfinalizować zakupy, co z kolei pomaga zwiększyć współczynniki konwersji dla sklepów internetowych.

Innowacyjne doświadczenie użytkownika

Blik tworzy innowacyjne doświadczenie dla konsumentów, usuwając granice między płatnościami offline i online. System sprawia, że płacenie za towary w sklepach internetowych jest szybkie i wygodne. To nie tylko płatność, ale interakcja, która może być kluczem do budowania lojalności klientów.

Bezpieczeństwo

Jednym z najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo. Blik wykorzystuje nowoczesne metody szyfrowania i uwierzytelniania, aby zapewnić ochronę danych osobowych klientów. Sprawia to, że system jest atrakcyjny dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo w płatnościach online.

Włączenie Blik do strategii biznesowej sklepów internetowych

Korzyści z wdrożenia

Poprawa Doświadczenia Zakupowego

Blik pozwala użytkownikom dokonywać płatności za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych za pomocą smartfona. Dzięki temu nie trzeba nosić ze sobą gotówki ani kart płatniczych, co zwiększa wygodę i bezpieczeństwo transakcji. Dodatkowo, płatności za pomocą Blik są realizowane niemal natychmiast, co przyspiesza proces zakupowy.
Wdrożenie Blik może również przynieść korzyści dla firm, które będą mogły obsługiwać płatności w sposób bardziej efektywny i zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Dzięki temu klienci mogą być bardziej skłonni do powrotu do danego sklepu, co przyczyni się do poprawy doświadczenia zakupowego.
Ogólnie rzecz biorąc, wdrożenie Blik przyczyni się do usprawnienia procesu płatności, co może zwiększyć satysfakcję klientów i budować pozytywny wizerunek firmy. Jest to więc korzystne rozwiązanie zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców.

Przyciągnięcie Użytkowników Mobilnych

Ponadto, korzystanie z aplikacji Blik jest bardzo wygodne i szybkie, co może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży poprzez mobilne płatności. Sklep może również wykorzystać Blik do promocji i oferowania rabatów, zachęcając klientów do skorzystania z tej formy płatności.
Dzięki mobilności Blik, sklep może dotrzeć do szerszej grupy klientów, także tych, którzy są często w drodze i preferują prosty i wygodny sposób dokonywania zakupów. Może to zwiększyć lojalność klientów i przyczynić się do wzrostu przychodów sklepu.
Warto również zauważyć, że korzystanie z Blika może zwiększyć bezpieczeństwo transakcji, co jest istotne dla klientów. Dlatego też, wykorzystanie tej formy płatności może przynieść sklepowi wiele korzyści i przyczynić się do zwiększenia jego atrakcyjności dla klientów.

Możliwości Marketingowe

Korzystanie z Blik daje firmom możliwość dotarcia do klientów za pomocą spersonalizowanych ofert i reklam, które są dostosowane do ich preferencji i historii transakcji. Dzięki temu, klienci korzystający z Blika mogą otrzymywać specjalne promocje, zniżki, nagrody czy inne korzyści za wybranie tej metody płatności.
Ponadto, korzystanie z Blika umożliwia firmom śledzenie zachowań zakupowych klientów i dostosowanie ofert do ich potrzeb, co z kolei przyczynia się do zwiększenia lojalności i zaangażowania klientów.
Dzięki temu, korzystający z Blika mogą mieć dostęp do ekskluzywnych ofert i promocji, które nie są dostępne dla innych klientów. To z kolei może być zachętą do korzystania z tej metody płatności oraz pozostania lojalnym wobec danej marki.
W ten sposób korzystanie z Blika może otworzyć drzwi do różnych korzyści i ofert specjalnych, które mogą przekonać klientów do wyboru tej metody płatności.

Podniesienie Poziomu Bezpieczeństwa

Blik nieustannie stara się utrzymywać najwyższe standardy bezpieczeństwa w swoich usługach, co ma kluczowe znaczenie dla zaufania klientów do sklepu. Dzięki systemowi autoryzacji transakcji opartemu na unikalnym kodzie jednorazowym, Blik zapewnia, że wszelkie płatności są bezpieczne i wiarygodne. Dodatkowo, ciągłe inwestycje w rozwój technologii oraz monitorowanie potencjalnych zagrożeń cybernetycznych sprawiają, że klienci mogą mieć pewność, że ich dane osobowe i finansowe są w pełni chronione. Dzięki temu wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa, Blik zyskuje zaufanie klientów, co wpływa pozytywnie na reputację sklepu i prowadzonej przez niego działalności. 

Zwiększenie Konkurencyjności

Oferowanie różnorodnych metod płatności, w tym Blik, może uczynić sklep bardziej atrakcyjnym dla klientów, ponieważ daje im większą wygodę i swobodę przy dokonywaniu transakcji. Klienci lubią mieć wybór i możliwość płacenia za produkty i usługi w sposób, który im odpowiada. Dlatego oferowanie różnych opcji płatności może przekonać klientów do wybrania danego sklepu zamiast konkurencji. Co więcej, popularne metody płatności, takie jak Blik, mogą być także sposobem na zwiększenie zaufania klientów do sklepu, ponieważ są uznane za bezpieczne i niezawodne. W rezultacie, sklep oferujący różnorodne metody płatności może zyskać przewagę konkurencyjną na rynku i przyciągnąć większą liczbę lojalnych klientów. 

Ryzyka wdrożeniowe

Koszty Techniczne

Integracja Blik może wymagać dostosowania istniejącego systemu płatności do nowych standardów i protokołów, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami związanymi z developmentem technicznym. Ponadto, konieczne może być również przeszkolenie pracowników oraz wprowadzenie nowych procedur obsługi płatności. Dlatego przed podjęciem decyzji o integracji Blik, warto dokładnie przeanalizować wszystkie koszty związane z tym procesem. 


Ograniczenia Rynkowe

Niektóre sklepy, zwłaszcza te zlokalizowane w miastach graniczących z innymi krajami lub popularne wśród turystów, mogą napotykać problemy z akceptacją płatności Blik ze względu na ograniczenia geograficzne. Osoby z innych krajów, które korzystają z Blik w swoim kraju, mogą mieć trudności z dokonaniem płatności w sklepach, które nie obsługują tej formy płatności.
Dla sklepów międzynarodowych może to być szczególnie uciążliwe, ponieważ muszą one zapewnić możliwość płacenia za zakupy klientom z różnych krajów. W takich przypadkach warto rozważyć alternatywne formy płatności, które są akceptowane na całym świecie, takie jak karty kredytowe lub płatności mobilne obsługiwane przez popularne aplikacje.
W dłuższej perspektywie warto również monitorować rozwój usług płatniczych, aby być na bieżąco z ewentualnymi zmianami w ograniczeniach geograficznych Blik i dostosować się do potrzeb międzynarodowej klienteli. 


Konieczność Edukacji

Klienci mogą potrzebować czasu na opanowanie nowego systemu, co może wymagać dodatkowego wysiłku edukacyjnego. Firma może zorganizować szkolenia, seminaria lub warsztaty, aby pomóc klientom w opanowaniu nowego systemu. Może również udostępnić materiały szkoleniowe, instrukcje czy poradniki online. Ważne jest, aby zapewnić wsparcie i pomoc techniczną w razie jakichkolwiek problemów lub pytań. Dzięki odpowiedniemu wsparciu edukacyjnemu, klienci będą mogli jak najszybciej korzystać z nowego systemu i czerpać z niego korzyści. 

Podsumowanie

Wdrożenie Blika jako metody płatności w sklepie internetowym może przynieść wiele korzyści, takich jak szybkie i wygodne dokonywanie transakcji, zwiększenie bezpieczeństwa, a także możliwość integracji z innymi systemami płatności. Jednakże, przed podjęciem decyzji o wdrożeniu Blika, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.
Po pierwsze, należy dokładnie przeanalizować koszty związane z wdrożeniem Blika. Wiele platform e-commerce oferuje integrację z Blikiem, ale mogą być związane z dodatkowymi opłatami za korzystanie z tej metody płatności. Należy zatem dokładnie przeanalizować koszty oraz możliwości negocjacji warunków współpracy.
Po drugie, należy zwrócić uwagę na aspekt techniczny. Wdrożenie Blika wymaga integracji z systemem sklepu internetowego, co może być czasochłonne i wymagać odpowiednich kompetencji technicznych. Należy zatem upewnić się, że zespół IT jest w stanie przeprowadzić integrację w sposób płynny i bezproblemowy.
Po trzecie, ważne jest odpowiednie przygotowanie personelu i klientów. Konieczne jest przeszkolenie pracowników obsługujących system płatności oraz dostosowanie interfejsu sklepu internetowego, aby umożliwić klientom wygodne korzystanie z Blika jako metody płatności.
Wniosek jest taki, że włączenie Blika do strategii sklepu internetowego może przynieść wiele korzyści, ale wymaga to dokładnego przygotowania i analizy. Należy dokładnie przeanalizować aspekty finansowe i techniczne, a także odpowiednio przygotować personel i klientów, aby wdrożenie Blika było skuteczne i przyniosło oczekiwane korzyści.