4 min

13 czerwca 2023

Skuteczne kanały dystrybucji kodów rabatowych

Dzięki Internetowi zakupy można zrobić bez wychodzenia z mieszkania. Sklepy online konkurują w ciągle doskonalszych ofertach, co jest korzystną sytuacją dla klientów. Wiele z tych sklepów udostępnia także wyjątkowe kody zniżkowe. Kod rabatowy to zazwyczaj unikalny ciąg znaków, który należy wpisać w odpowiednie pole podczas zakupów w sklepie internetowym.

Wielu klientów szuka okazyjnych ofert i korzysta z rabatów oraz kuponów przy regularnych zakupach. Badania wskazują, że aż 97% osób interesuje się ofertami zniżkowymi podczas zakupów, a 92% zawsze poszukuje promocji. Odpowiednio zaprojektowana kampania pozwoli przyciągnąć nowych klientów do twojej firmy. Wystarczy poznać specyfikę rabatów i kuponów jako narzędzi marketingowych i opracować skuteczną strategię. 

Jednocześnie jedynie 8% z klientów decyduje się powrócić do sklepu online po pierwszym dokonanym u niego zakupie. Warto jednak zauważyć, że to właśnie ci powracający klienci generują większość, czyli aż 40%, przychodów w branży ecommerce. Dlatego tak istotne jest utrzymanie kontaktu z klientem i zachęcenie go do powrotu m.in dzięki kodom rabatowym. Utrzymanie klienta - to powinien być stały element strategii marketingowej. 

Promocyjne oferty sprzedażowe można publikować na darmowych platformach, takich jak portale społecznościowe, biuletyny czy strona internetowa. Można je również wykorzystać jako główny element płatnych kampanii reklamowych, takich jak reklamy dostępne w ramach usług LinkedIn Ads czy Google Ads.

Sposoby dystrybucji kuponów rabatowych

Dostarczanie klientom zniżek i ofert promocyjnych stanowi zachętę do zakupów oraz zwiększa prawdopodobieństwo, że nie tylko przeglądają ofertę sklepu, ale również dokonają zakupów. Według raportu platformy Shopify, sklepy online, które oferują aktywnie kody rabatowe dla swoich klientów, mają aż osiem razy większą szansę na to, że klient dokona w nich zakupu niż sklepy, które nie oferują takich rabatów. Inne badania wskazują z kolei, że aż dwie trzecie klientów dokonuje nieplanowanych zakupów w sytuacji, gdy przynajmniej raz zostanie im zaproponowany rabat. Jak więc poinformować klientów o możliwości skorzystania z promocji?

Po zapisie do newslettera - oferowanie klientom, którzy zapisali się na listę mailingową spersonalizowanych kodów rabatowych jest jedną ze skutecznych strategii marketingowych. Warto udostępnić klientom możliwość zapisu do newslettera również przy składaniu zamówienia. Udostępniane tym kanałem zniżki zachęcają obecnych klientów do ponownych zakupów.

Blogi, profile na portalach społecznościowych - influencerzy to zbiorowość użytkowników, którzy chętnie udostępniają kody rabatowe na swoich stronach internetowych. Dla nich jest to sprytny sposób na pozyskanie nowych odbiorców, co z kolei przekłada się na lepszą współpracę z producentem danego kodu (np. znaną marką w Internecie). Często oferują oni unikalne kody, dostępne jedynie na ich mediach społecznościowych. Tego typu rekomendacje mają dużą wartość wśród konkretnych, stargetowanych grup które dzielą się między sobą informacjami np. dla fanów na facebooku.

Kody rabatowe w aplikacjach - efektywne narzędzie promocji wśród klientów lubiących oszczędzać i kierujących się przy wyborze przede wszystkim ceną produktu.  Jest to szybki i wygodny sposób na posiadanie zawsze pod ręką najlepszych kodów promocyjnych i śledzenia bieżących promocji produktów. Taki sposób zapewnia możliwość dotarcia do dużej liczby odbiorców z różnych grup wiekowych.

Kody rabatowe na ulotkach - całkiem skuteczna metoda zachęcenia do ponownych zakupów, którą sprzedawca może zorganizować samodzielnie. Sklepy e-commerce konkurują o klientów poprzez indywidualne podejście w kontaktach po sprzedaży. Dołączają do przesyłek listy z gratulacjami, pomysłami na wykorzystanie produktów oraz kody rabatowe na przyszłe zakupy lub darmową dostawę.

Programy lojalnościowe - niektóre sklepy proponują kody zniżkowe dla swoich regularnych klientów, którzy należą do programu lojalnościowego. Podczas zakupów zdobywa się punkty, które po pewnym czasie przekładają się na specjalne promocje. Tego typu obniżki skutecznie przemawiają do stałych klientów i mocniej wiążą ich z daną marką.

Rabaty dołączone do filmów na YouTube - twórcy treści na tej platformie często oferują swoim widzom specjalne zniżki, współpracując z dystrybutorami i sklepami. Przy oglądaniu warto zwrócić uwagę na opis filmu i sprawdzić, czy dostępne są tam jakieś kody rabatowe.

Witryny z kuponami - zbierają i reklamują oferty oraz kampanie wielu różnych reklamodawców. Ich promocje obejmują szeroki zakres produktów, od ekskluzywnych propozycji do ogólnodostępnych na stronie. Strony z kuponami cieszą się wysoką pozycją w wynikach wyszukiwania, co przyciąga organiczny ruch. Ponadto, korzystając z biuletynów posiadających duże bazy odbiorców oraz kanałów społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter i Instagram, strony kuponowe wykorzystują dodatkowe kanały promocji.  Tego typu serwisy segmentują swoich użytkowników, przeprowadzają analizy i testy, dzięki czemu mogą spersonalizować oferty reklamodawców. Pobierają procentową prowizję od sprzedaży. 

Kupony rabatowe, bony, kody zniżkowe - niezależnie jak je nazwać jest to dla sprzedawców bardzo efektywne narzędzie promocji. Warto zadbać o odpowiednią analizę skuteczności takich działań marketingowych, jak również analizę poniesionych na nie kosztów. Wprowadzenie w odpowiednim momencie korekt opartych na analizie wyników może przynieść doskonałe korzyści w postaci wzrostu dochodów. 

Analityka internetowa